Měření dostupnosti webhostingů

mereni.kyblsoft.cz

Provozuje CRITICAL WORKS
Nápověda k měření, o službě...

Měření dostupnosti - nápověda

Co je tohle za stránku?

Každé 4 minuty měříme dostupnost drtivé většiny českých a slovenských hostingů. Na této stránce jsou zobrazeny výsledky tohoto měření.

Jedná se o nezávislé a neziskové měření.

Jak naše měření probíhá a co vlastně měříme?

U každého hostingu testujeme dostupnost, tedy to, jestli v danou chvíli dokáže odpovědět na požadavek vrácení stránky (není to jenom ping). V praxi to znamená, že server musí něco odpovědět, a to v rozumném čase (zde do 30 vteřin). Stavové kódy už netestujeme, protože za chybný HTTP kód může moci nejen hosting sám, ale i testovaný uživatel, který má blbě napsané skripty či si jenom zrovna "hraje" s .htaccess. Testujeme tedy stavy server odpovídá/neodpovídá. Z praktických důvodů se odesílá požadavek pouze na stáhnutí hlavičky stránky - šetří to náš i váš traffic.
Můžete si prohlédnout i testující část zdrojového kódu.

Pokud server neodpovídá, může to znamenat jenom výpadek někde "po cestě", ale hosting přitom může běžet. Proto se v případě neúspěchu měření provádí ze 2 dalších jiných hostingů než toho hlavního (Kimsufi.cz). Pokud daná stránka neodpovídá ani z jednoho místa, prohlásí se za nedostupnou.

Pokud u stroje, který měří, dojde k výpadku připojení k internetu, okamžitě se přestane měřit (je to v každé chvíli hlídáno); nemůže se tedy stát, že by se některý hosting naměřil jako nedostupný jen kvůli výpadku internetu u nás.

Testování probíhá lehce nahodile - vykazuje to přesnější výsledky. V současné době je každá stránka změřená jednou za 3 až 5 minut, což znamená průměrný interval měření 4 minut. Výsledky jsou tedy dostatečně vypovídající.

Před každého měřením referenčního webu kontrolujeme jeho IP adresu - zabraňujeme tak přiřazení nějakého webu cizímu hostingu. To by se mohlo stát velice lehce právě při změně zákazníkova hostingu.

Jak se počítá dostupnost?

Dostupnost se zde dělí na dvě hodnoty:

A co to znamená?

Absolutní dostupnost je matematicky přesné číslo - mám počet výpadků (za nějakou dobu) a mám počet měření. Pokud je podělím, získám hodnotu dostupnosti po celou měřenou dobu.
Pokud si tuto hodnotu chcete zobrazit, najeďte myší nad počtem výpadků u dotyčného hostingu - ukáže se jako bublinková nápověda u kurzoru myši.

Běžná dostupnost vychází z absolutní dostupnosti, ale zohledňuje několik věcí - dává jim různou váhu:

Tuto "běžnou" dostupnost vnímáme jako důležitější faktor, proto se v hlavní tabulce ukazuje jako hlavní hodnota ve sloupci "Dostupnost".

Běžná i absolutní dostupnost se bere z období max. 1 roku nazpátek. Údaje starší než 1 rok nejsou vůbec brány v úvahu.

V případě, že má hosting více měřených webů, počítají se obě dostupnosti jako souhrn všech měření daného hostingu.

Jak se můžou porovnávat dostupnosti při různým počtu měření?

Tohle je celkem častá otázka, ale věřte, že různý počet měření vůbec nevadí. Na počtu měření totiž závisí pouze přesnost udávané dostupnosti, hodnota jako taková je správná. Zkrátka při malém počtu měření to třeba berte přesné tak na 1 desetinné místo, při vyšším na 2 desetinná místa. A pak není žádný důvod, proč neporovnávat 2 čísla s různým počtem desetinných míst.

Kromě toho je při stoprocentní dostupnosti hlavní tabulka setříděna právě podle počtu měření (ti vrchní mají "přesvědčivějších" 100%) a pokud má nově měřený hosting výpadek, spadne mnohem hlouběji než již dlouho měřený hosting (logicky).
Je to normální matematika, nic víc.

O službě, provozovatel

Službu "měření dostupnosti webhostingů" poskytuje CRITICAL WORKS jako jednu ze svých internetových aktivit.

Toto měření není financováno ani jinak podporováno zde uvedenými hostingy, výsledky nejsou nijak upravovány a hodnoty jsou opravdu naměřeny. Je tvořeno pouze výše zmíněnými 2 subjekty a žádnou další stranou není nijak ovlivňováno. Tento projekt funguje jako zájmový a zcela nezávislý. Pokud by do výsledků někdo zasahoval, nebyly by k ničemu. Výjimky nedělám, proto mě o ně ani nežádejte. Hosting můžu buď vyřadit z měření nebo začít počítat znovu (s možností náhledu starých výsledků).

Hostingy zde uvedené (a jejich referenční weby) jsem zkompletoval sháněním různě po internetu. Pokud vám tu nějaký hosting chybí (znáte ho či ho přímo vlastníte), neváhejte mi napsat, rád ho sem přidám.

Pokud jste majitelem hostingu a nechcete, aby se váš hosting zde ukazoval, napište mi - přestane se zde zobrazovat.

Pokud tedy máte jakýkoli dotaz, připomínku, žádost atd., napište mi.

Jak vybírat hosting

Tato stránka může vyvolat pocit, že dostupnost je u hostingu nejdůležitější vlastnost. Není, je to pouze jeden z mnoha parametrů konkrétního hostingu. Ale zatímco služby jako počet e-mailů, mod_rewrite nebo velikost prostoru jsou jasně vidět, dostupnost je trochu jakousi neznámou - žádný zákazník ji neví přesně, protože by se na své stránky musel dívat nonstop.

A proto existuje toto měření. Nemá žádný patent na přesnost, je spousta věcí, které nepochytí (výpadky databáze, mailového serveru, FTP...), ale orientačně tu dostupnost zobrazit dokáže.

Hostingy se na tuto službu dívají různě - většina z nich toto měření vítá, ale některé ho přímo nenávidí nebo se ho snaží různě shazovat. Dokonce v jedné diskusi zástupce nejmenovaného hostingu řekl, že si ty výpadky "cucáme z prstu" (už o této nové verzi). Opravdu necucáme. Zobrazujeme pouze to, co jsme skutečně naměřili, a pokud o výpadku dotyčný hosting ani neví, je to o to tragičtější.

Tyto výsledky nemají sloužit jako nějaký bič na hostingy, ale jako vodítko pro jejich zákazníky i provozovatele. Aby oni věděli.

Chcete na svých stránkách zobrazovat dostupnost?

Ukazují vám statistiky dobrou dostupnost? Můžete si ji zobrazit na svých stránkách. Stačí na svých stránkách "zavolat" skript

http://mereni.kyblsoft.cz/skripty/dostupnost
s parametry:

Skript vrátí 2 řádky. Na prvním řádku je běžná dostupnost hostingu, na druhém je absolutní dostupnost. Kterou budete zobrazovat, je jen na vás.

Pokud je hosting rozdělen na placenou a neplacenou variantu, skript vrátí 4 řádky; první dva řádky jsou pro free variantu, druhé dva pro placenou variantu.

Příklad v PHP:

<?php
$hosting = 'NejakyHosting.cz';
$referer = 'http://www.mojestranka.cz';
$fp = FOpen('http://mereni.kyblsoft.cz/skripty/dostupnost?hosting='.URLEncode($hosting).'&referer='.URLEncode($referer),'r');
if ($fp) {
  $procenta = Trim(FGetS($fp,100));
  echo 'Dostupnost '.$procenta.'%';
}
FClose($fp);
?>

Pokud chcete využívat tento skript, je podmínkou vhodně vyplnit referer a také uvést odkaz na tyto stránky (tedy http://mereni.kyblsoft.cz) jako zdroj měření. Prosím dodržujte to.


Přeji mnoho dnů bez výpadků :-)

Provozuje CRITICAL WORKS

Více o službě... © CRITICAL works a KÝBLSoft 2006 - 2018
Vygenerováno 22.5.2018 11:50.